Druhá světová válka

Vše o druhé světové válce i o událostech od roku 1914 do roku 1945 + Norimberský a Tokijský proces

Malmédský masakr

Spojenecký voják na místě masakru
Spojenecký voják na místě masakru

Malmédský masakr je označení pro incident mezi vesnicemi Malmédy a Ligneuville v Belgii, během kterého bylo zavražděno 71 neozbrojených amerických válečných zajatců.

Událost se stala 17. prosince 1944 během německé ofenzívy v Ardenách. Při útoku jednotek 6. tankové jednotky SS pod vedením Jochena Peipera narazily Waffen-SS na část příslušníků 85th Field Artillery Observation Battalion, kteří svedli se zbraněmi SS krátký boj, po kterém se vzdali do německého zajetí. Následovalo jejich odzbrojení a s dalšími zajatými Američany (přibližně 150 lidí) byli posláni na blízké pole nedaleko silniční křižovatky.

Podle výpovědí a vyšetřování jeden z SS důstojníků vytáhl pistoli a střelil amerického zdravotního důstojníka a potom muže stojícího vedle něho. Ostatní němečtí vojáci se připojili ke střelbě ze samopalů. Do dnešního dne není zcela jasné, jaká příčina vedla ke střelbě po zajatcích. Dle jedné z verzí došlo ke střelbě poté, co se skupinka zajatců pokusila sebrat stráži zbraň a pokusit se o útěk. V nalezených záznamech neexistuje jediná zmínka, že by některý z SS důstojníků vydal rozkaz k postřílení zajatců.

Po americkém osvobození místa masakru se zpráva velmi rychle (i za přispění generálního štábu) roznesla mezi spojenecké jednotky, což mělo za následek vydání příkazu, že SS a Fallschirmjäger mají být stříleni na potkání. Po válce se odehrál s vojáky SS a jejím velitelem Peiperem vojenský soud za vraždu 308 spojeneckých vojáků a 111 belgických civilistů. Peiper byl uznán odpovědným za zavraždění 71 zajatců u Malméd a odsouzen k trestu smrti. V roce 1948 mu byla udělena milost na doživotí a 22. prosince 1956 byl propuštěn. Pod falešným jménem se odstěhoval do Francie, kde byl roku 1976 za nejasných okolností zavražděn.

Celý masakr přežil jediný voják – Charles Durning, kterému se podařilo utéci a který o celém incidentu později podal spojeneckému velitelství zprávu. Americké jednotky znovudobyly místo 13. ledna 1945. Mrtvá těla byla vyzvednuta mezi 14. a 15. lednem. V dnešní době je na místě masakru postaven památník americkým vojákům popraveným nacisty.